Słownik pojęć

RPP (Rada Polityki Pieniężnej) - organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego. Składa się z przewodniczącego oraz 9 członków wybieranych na 6-letnią kadencję. Głowne zadania RPP to:

  • - ustalanie stóp procentowych NBP
  • - ustalanie, naliczanie i utrzymywanie rezerw obowiązkowych
  • - dbanie o stabilność polskiej waluty poprzez utrzymywanie niskiej inflacji
  • - kontrola działalności NBP

RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) - wskaźnik pokazujący rzeczywisty koszt kredytu ponoszony przez kredytobiorcę, który uwzględnia nie tylko oprocentowanie kredytu ale także i ubezpieczenie i prowizje.

Zmienne oprocentowanie - wskaźnik procentowy, który zalżzy od aktualnej sytuacji rynkowej. Zmiany oporcentowania są dokonywane w ściśle określonym w umowie czasie (czyt. Wibor 3M, Wibor 6M, Wibor 12M)

Wibor (Warsaw Interbank Offer Rate) - oprocentowanie po którym polskie banki pożyczają sobie pieniądze. Wskaźnik ten jest wyliczany codziennie na podstawie kilku ofert największych polskich banków. Od niego zależy wysokość oporcentowania kredytów konsumenckich oraz lokat bankowych. Oznaczenie Wibor-u (3M,6M) oznacza czas po którym został przeliczony na nowo (3M- co 3 miesiące, 6M-co 6 miesięcy )

BIK (Biuro Informacji Kredytowej) - instytucja mająca za zadanie gromadzenie i udostępnianie informacji na temat historii kredytowej klientów banków i SKOK-ów . W BIK-u znajdziemy zarówno informacje negatywne jak i pozytywne dotyczące spłat naszych zobowiąząn kredytowych.